-
@ NuklearBumerang
2025-05-19 17:38:59Németország feladja a nukleáris energiával szembeni ellenállását Franciaországgal való közeledés jegyében
Németország hosszú idő után feladta a nukleáris energiával szembeni ellenállását, ami jelentős lépést jelenthet az EU energiapolitikai vitáinak rendezésében, különösen Franciaországgal szemben. Ez a változás eltávolíthatja a nukleáris energiával szembeni előítéleteket az uniós jogszabályokból, és elősegítheti a közös európai energiapolitika kialakítását[2].
Trump adminisztráció tervezett rendeletei a nukleáris erőművek építésének gyorsítására
Az Egyesült Államokban a Trump-adminisztráció több elnöki rendelet-tervezetet készít elő, amelyek célja a nukleáris erőművek építésének gyorsítása. A tervek szerint a jelenlegi mintegy 100 GW nukleáris kapacitást 2050-re 400 GW-ra növelnék, az engedélyezési folyamatok egyszerűsítésével, a hadsereg szerepének növelésével és a nukleáris üzemanyag-ellátás megerősítésével[3][9].
Tajvan hivatalosan is nukleárismentes lett
- május 17-én Tajvan utolsó kereskedelmi reaktorát is leállították, ezzel az ország elérte a "nukleárismentes haza" célját. Az energiamixben a nukleáris energia aránya 17%-ról 3%-ra csökkent, miközben a megújuló energia tízszeresére nőtt. Bár a parlamentben vita folyik a Maanshan atomerőmű élettartam-hosszabbításáról, jelenleg Tajvan teljesen leállította a nukleáris energiatermelést[1][6].
Kazatomprom hitelmegállapodást kötött egy új kénsavgyár finanszírozására
Kazahsztán állami atomipari vállalata, a Kazatomprom hitelmegállapodást kötött egy évi 800 000 tonna kapacitású kénsavgyár építésére. A kénsavat az uránkitermeléshez használják, és a gyár 2027 első negyedévében készülhet el. A projekt célja a régió gazdasági fejlődésének támogatása és az uránipar ellátásbiztonságának javítása[4].
Az IAEA segíti Kazahsztánt az első atomerőmű biztonságos helyszínének kiválasztásában
Az IAEA (Nemzetközi Atomenergia-ügynökség) szakértői csapata ötnapos szemináriumot tart Kazahsztánban, hogy segítsen kiválasztani az ország első atomerőművének legbiztonságosabb helyszínét. A folyamatban több helyszín is szóba került, jelenleg a Zhambyl körzet az elsődleges jelölt. A projektben négy lehetséges technológiai partner vesz részt: CNNC (Kína), Roszatom (Oroszország), KHNP (Dél-Korea) és EDF (Franciaország)[8].
India új nukleáris helyszínt hagyott jóvá
Az indiai nukleáris hatóság engedélyezte a Mahi Banswara Rajasthan Atomic Power Project négy blokkjának elhelyezését Rádzsasztán államban. Ez újabb lépés India ambiciózus nukleáris bővítési terveiben[5].
Globális nukleáris ipari konferencia Varsóban
- május 20-21-én Varsóban rendezik meg az első World Nuclear Supply Chain Conference-t, amely célja a globális nukleáris ellátási lánc megerősítése és a szektor 2 billió dolláros beruházási lehetőségének kiaknázása a következő 15 évben. A konferencián iparági vezetők, döntéshozók és szakértők vesznek részt[7].
Hivatkozások
- [1] reccessary.com – Tajvan nukleárismentes lett
- [2] nucnet.org – Németország nukleáris politikai fordulata
- [3] humanprogress.org – Trump rendelettervezetek
- [4] world-nuclear-news.org – Kazatomprom kénsavgyár
- [5] world-nuclear-news.org – India új nukleáris helyszíne
- [6] taiwannews.com.tw – Tajvan atomerőmű leállítása
- [7] world-nuclear.org – Varsói nukleáris konferencia
- [8] astanatimes.com – IAEA-Kazahsztán együttműködés
- [9] esgdive.com – Oklo és Trump engedélyezési reformok